АРТИСТИ

Антоние Весковски

www.facebook.com/avpantonie

главно познат како перкусионист, тапанар и вибрафонист во минатото, со својот нов проект ги проширува своите способности и ни го носи неговиот единствен и комплетен уметнички јазик. Неговата музика претставува слободен пат на музичката идеја и способноста на музичарот да ни каже приказна.
Има снимено четири албуми како лидер и соработник.
Претставува одличен репрезент на македонската модерна музичка сцена која треба да биде поддржана и презентирана денес.


Brahma Amity Trio

www.facebook.com/Bramha-Amity

Брама Трио е современа џез група формирана во април 2019 година од Александар Ванчовски заедно со Филип Димишковски и Мартин Јосифовски во Скопје, Македонија. Нивниот деби албум „Painting “ беше снимен истиот месец и беше објавен неколку месеци подоцна. Албумот, чие изработување се случи во „Клуб Маракана“ со Горан Гешовски како продуцент, сега е официјално објавен, а бендот е конечно уверен дека го имаат материјалот што го поставиле да го направат.
По албумот, Брама го издаде својот прв сингл во кој има вокал, колега и многу блиска пријателка наречена Калина Велковска.
Сега, после она што траеше повеќе од една година на трансформација, креација и само-реинвенција, групата ја сочинуваат Александар Ванчовски на тапани, Петар Лукич на пијано и Никола Бочваров на бас, и создаваат под името „БРАМА АМИТИ“. Тие веќе го напишале, составиле, договорија, снимаа и го продуцираа својот прв сингл од нивниот следен втор албум, кој е соодветно со наслов „Амити“.


Арменд Џафери

www.facebook.com/armend.xhaferi

Џез гитарист и композитор со магистерски студии од Универзитетот за уметности Грац Австрија 2006 година. Еден од водечките балкански гитаристи има издадено 15 албуми и исто така компонира музика за филм и театар.

Музика за филм и театар
Филм – Përtej Rrugës 2003 (Yll Citaku, Театар – Murlin Murlo 2004 (Мирјана Карановиќ), Театар – Në Ne 2011 (Наташа Поплавска). Филм – Еден ден на Земјата 2012 година (Кајл Рудик), Филм – Кали 2014 година (Албан Ука и Ил Цитаку), Филм – Еднаш во времето на Косово 2017 (Еки Рахмани)

Настапувал на џез фестивали и клубови со: 
Карл Рацер, Гвидо Језензенски, Елина Дуни, Еда Зари, Стјепко Гут, Јоханес Ендерс, Johnон Холенбек, Волфганг Пушниг, Марк Марфи, Хајнрих Вон Калнејн, Лори Антониоли, Волфганг Рајнер, Кристијан Вегшејдер, Енес Сеферовиќ, Јуре Пуклик, Роберт Маџуни, Анте Гело, Ненад Василиќ итн.


Тони Китановски

www.tonikitanovskitrio.com

Македонски џез гитарист и композитор. Иако џезот е негова прва љубов, тој е подеднакво активен во широк спектар на стилови (светска музика, класика, музика за филм и современ танц, хип-хоп…). Тој во моментов е декан на Музичката академија – Универзитет Гоце Делчев – Штип.
Китановски своето музичко образование го започнал со Драган Ѓаконовски – Шпато во 1979 година. Интензивното менторство траело цели осум години до смртта на Шпато. Благодарение на целосната стипендија за школување Тони го продолжи своето образование и дипломира на музичкиот колеџ Беркли САД. Десетте години поминати во Бостон беа исполнети со музички уникатни истражувања на музиката на светот. По враќањето во Македонија, тој го издаде својот деби-албум Еден за Чарли на SJF Records Label. Соработката со етикетата продолжува со албумите, Дует, Бостон, Тони Китановски Трио 3 х 3 и албумот Панда 5, Биг Сити Плашиш.
Тони се фасцинираше со циганската музичка традиција на мајстори од родното Скопје кое има најголема ромска заедница во Европа. Тој ги формираше Тони Китановски и Оркестар Черкези. Тие издадоа два албума, Borderlands и Shukar, на Ења Рекордс од Минхен. Групата настапи низ цела Европа на престижни фестивали и места, безброј клубови, соработуваше со филмските креатори и современите кореографи на танц.


AJS Квартет

www.facebook.com/Albanian-Jazz-Society

AJS- квартет, е најпопуларен бенд на џез-музичари од Албанија. Тие играат заедно веќе 10 години. Запечатените идеи и искуства на овие уметници ги прават нивните перформанси и звучи многу интересни. Музиката AJS- квартет има широк спектар на испреплетени стилови, сите тие доаѓаат со боите на современиот балкански џез.
На секој концерт можете да ја почувствувате енергијата што се пренесува на публиката преку нивната музика и презентацијата што го пренесува концертот до целосен уметнички перформанс. Секој од нивните концерти е скоро нов албум, иако програмата може да биде иста. И сите имаат единствен звук како постпресионистичка џез-слика.
Како поединци, но и заедно тие имаа многу концерти, дома, во сите најважни џез настани. Концертни турнеи во Европа и пошироко. Вреди да се спомене турнејата на некои фестивали во Кина и некои други фестивали во Европа.
• Пекинг Тјанчанг уметнички фестивал во Кина
• Jез во Албанија (некои изданија) Албанија
• Фестивал на џез Рокела Италија
• Петровац џез фестивал Црна Гора
AJS- квартет, ја основа првата организација на џез-албанските музичари. Тие секоја година организираат „Балкан џез шоу касе“ со учество на музичари од целиот Балкан и пошироко. Овие музичари даваат многу вреден придонес за џезот во Албанија, како и за наставата, како дел од академскиот кадар на Универзитетот за уметности во Тирана. Поддршка на млади музичари во и надвор од училиштето преку правење дел од нивните проекти..


Ирена Благојевиќ

www.facebook.com/irena.blagojevic

Џез вокалистка, флејтистка, композитор и учителка, таа е силна репрезент на белградската џез сцена со меѓународна кариера. Ирена ќе го претстави својот последен албум „Блистави Град“ на нашиот фестивал. Благојевич дипломирала флејта на Факултетот за музичка уметност во Белград, а до 2000 година сериозно градела кариера како флејтист, работејќи во исто време и како професор по флејта.
Овој период е обележан со бројни претстави, соло концерти, концерти со камерен оркестар, фестивали, натпревари, награди. Ирена долго време го доживува пеењето како нејзина „втора љубов“, која се развива во сенка на нејзината флејтистичка кариера. За време на личното и музичкото созревање, пеењето постепено се наметнува како прв избор и најприроден начин да се изрази лично. На возраст од петнаесет години, таа победи на натпреварот „Talents Are Coming“.
Во „3Кдур“, таа победи до Големото финале. Како победник на „Вечерите на младите надежи“ на белградската пролет 2000 година, тој учествуваше на фестивалот „Славјанска чаршија“ во Киев, каде исто така победи. Во истата година, таа ја освои наградата за интерпретација на Евроефест во Македонија.
Ирена со години учествува во клупскиот музички живот на Белград, настапувајќи со бендовите Калкута и Балкан експрес. Таа пее пратечки вокали до Филип herмахер, Легендите, Харис žиновиќ, Шоби …
Во 2008 година, таа одлучи да започне соло кариера и се пензионираше некое време за да работи на својот материјал. На албумот „Утро без љубов“ таа се претставува пред се, со супериорно и зрело толкување, но и како еден од авторите на стихови, музика и аранжмани.


Ненад Георгиевски

www.facebook.com/nenad.georgievski

Роден на 12.12.1975 година во Скопје, Македонија. Дипломирал на Катедрата за англиски јазик и литература, Филолошки факултет, Универзитет Скопје. Тој е музички колекционер, хонорарен новинар, татко, страствен читател на книги и уметнички и управен директор на филмскиот фестивал за музички документарни филмови во Македонија „Град Скопје Кино“. Како новинар, работел со најголемите македонски весници и списанија. Помеѓу 2005 – 2010 година живеел во Нови Сад и работел како новинар во РТ Војводина.
Од 2004 година работи со најпознатиот веб-сајт All About Jazz (AAJ) посветен на културата на џезот. Георгиевски е и автор на две книги со интервјуа Music and Musings (Полица, 2016) и More Music and Musings (Полица, 2018).