2024

OSSA QUARTET

OSSA QUARTET изведува оригинална музика инспирирана од францускиот џипси џез, џез-рок и блуз, како и од џез стандардите – дела од Стефан Грапели, Џанго Рајнхард, Антонио Карлос Жобим и други. Инспирацијата за нивната музика доаѓа од џез-фолклорот на номадските цигани,…

SAKIS PAPADIMITRIOU SOLO

Пијанистот, композитор и писател SAKIS PAPADIMITRIOU е една од клучните фигури во авангардниот Грчки џез. Роден е во Кавала во 1940 година, а израснал во Солун. Неговите текстови се објавени во многу списанија (Jazz, Echos & HiFi, Jazz&Tzaz итн.), беше…

UNLEASHED COOPERATION

Џез квинтетот од Полска на свој оригинален начин ги истражува различните концепции во џез уметноста. Идеите зад групата се жанровска отвореност и слобода на музичко изразување. Музиката на Unleashed Cooperation е резултат на долгогодишни индивидуални искуства и истражувања во длабочините…

GOCE MICANOV TRIO

Живата легенда на македонскиот џез GOCE MICANOV кој го паметиме по историските џез имровизации и маестралниот звук на тенор саксофонот во албумот „Као Какао“ на Леб и Сол пред публиката во Битола ќе се претстави со дел од својот раскошен…

MAKSIMOVSKI UNITED

Ја започна својата кариера во раните 90-ти свирејќи и снимајќи со различни бендови. Беше член на еден од водечките македонски бенд Архангел. Како ко-композитор тој го покажува својот талент на албумите на Сет и Беневентан трио. Во изминатите 12 години…

NICOLAS GARDEL TRIO

Со над триесет години на сцена трубачот NICOLAS GARDEL е еден од нај реномираните џез артисти од Франција и пред се искрен љубител на музиката. Неговиот уникатен пристап, темелен врз јасно разработена џез фраза низ кариерата му овозможи соработки со…

JULIA SIEDL TRIO

Виенската композиторка и пијанистка JULIA SIEDL со сигурност е едно од најпознатите откритија од современата Австриска џез сцена. Плени со својата виртуозност, имровизаторските способности и фантастичниот џез вокал.

LJUPCO JOLEVSKI

Како новинар, водител и уредник Јолевски во новинарството е безмалку три децении. Кариерата ја почнал во Млад Борец на почетокот од 1980-тите. Потем долги години бил во Телевизија Скопје и во Македонското радио – Втора програма. Паралелно четири години бил…

@2023 - Jazz Factory Festival. All rights reserved. Develop by Nova Solutions